Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Poznaj budowę układu, która pozwoli na stworzenie instalacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Czym jest układ sprężonego powietrza?
Układ sprężonego powietrza jest specjalistycznym zespołem urządzeń służącym przede wszystkim do wytwarzania i dystrybucji, a także magazynowania dużej ilości medium. Do tego systemu zaliczają się sprężarki, których zadaniem jest generowanie sprężonego powietrza. Z kolei uzdatnianie tego medium jest możliwe, dzięki tak zwanym urządzeniom dodatkowym, zawartym w instalacji. Należą do nich osuszacze, separatory czy filtry sprężonego powietrza. Sprężony gaz magazynowany może być także w zbiornikach ciśnieniowych lub w czasie rzeczywistym dystrybuowany systemem rur do odbiorników sprężonego powietrza. Są nimi narzędzia, maszyny i różne elementy wykorzystywane w procesach przemysłowych. Układ sprężonego powietrza ma zastosowanie w działalności związanej z automatyką, robotyką przemysłową, systemami transportu, jak również prowadzeniem działalności, w której wykorzystywane są maszyny pakujące.
Rodzaje układów sprężonego powietrza
Wyróżnia się dwa rodzaje układów sprężonego powietrza. Pierwszy z nich to systemy bezolejowe. W wielu gałęziach przemysłu, w tym kosmetycznej, farmaceutycznej, chemicznej, wojskowej, petrochemicznej, optycznej czy medycznej wykorzystywanie kompresorów przemysłowych olejowych nie jest zalecane z powodu zanieczyszczeń występujących w medium. W tych branżach szczególne znaczenie ma czystość wytwarzanego sprężonego powietrza, które, ze względu na ochronę wytwarzanych produktów, musi być pozbawione cząsteczek oleju, zanieczyszczeń, wirusów bakterii i innych mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu zasysanym przez kompresor przemysłowy.
Drugim rodzajem układów sprężonego powietrza są systemy olejowe. Tego typu rozwiązanie może być wykorzystywane w wymagających aplikacjach, w których nie ma potrzeby dbania o krystaliczną czystość wytwarzanego sprężonego powietrza. Olejowy układ sprężonego powietrza nadaje się do wielu gałęzi przemysłu, w którym zachodzi potrzeba produkowania i użytkowania sprężonego powietrza. Warto dodać, że systemy wytwarzania sprężonego powietrza oparte o sprężarki olejowe także posiadają systemy oczyszczające gaz z zanieczyszczeń, ale nie gwarantują 100% jego czystości.
Jak dobrać właściwy układ sprężonego powietrza?
Odpowiednio wykonany projekt układu rozmieszczenia przewodów sprężonego powietrza i wysokiej jakości materiały użyte do jego budowy mają ogromny wpływ na skuteczność działania całej instalacji. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego układu sprężonego powietrza, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czy będzie to system podlegający łatwej modernizacji i wyróżniający się tanią eksploatacją. Największym błędem osób decydujących się na wybór układu sprężonego powietrza jest niewłaściwe przygotowanie sprężarkowni. Kluczowe znaczenie ma także wybór takiego układu sprężonego powietrza, który umożliwi właściwe podłączenie kompresorów z innymi urządzeniami, przeznaczonymi do uzdatniania tego medium. Ważny jest także dobór odpowiedniej średnicy rurociągu przeznaczonego do transportu sprężonego powietrza, którego celem jest zapewnienie właściwego ciśnienia w całej instalacji. Kluczowym elementem jest także dobór urządzeń, które muszą pokrywać zapotrzebowanie procesów produkcyjnych na sprężony gaz. Warto także podkreślić, że umiejscowienie kompresora w dużej odległości od ostatniego punktu odbioru może stwarzać zagrożenie w efektywności dostarczania sprężonego powietrza.
Dokładne poznanie, czym jest układ sprężonego powietrza, ma kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji o posiadaniu nowoczesnego, wydajnego i bezawaryjnego parku maszynowego, którego celem jest wytwarzanie pożądanej ilości sprężonego powietrza. Wiedza na temat budowy zasad działania i błędów w projektowaniu układów sprężonego powietrza, przekłada się na sprawność całego parku maszynowego, jaki znajduje się w danym przedsiębiorstwie.
