Rynek pracy w IT kusi atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Szczególnie dobrze opłacani są programiści. Wbrew jednak pozorom kod nie pisze się sam, a pracodawcy stawiają przed nimi spore wymagania. Czy więc praca programisty jest opłacalna? Na jakie benefity może liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku? Czego się od niej wymaga i co należy do jej obowiązków?
Programista praca – najczęstsze wymagania
Programista to osoba, która – mówiąc w skrócie – zajmuje się tworzeniem, rozwojem i wdrażaniem do użytku różnego rodzaju oprogramowania. Kandydat na stanowisko programisty nie musi mieć wykształcenia informatycznego. Niemniej daje ono podstawy do wykonywania zawodu i najczęściej jest mile widziane.
Programowania można nauczyć się nie tylko na studiach, ale i z kursów. Na rynku znaleźć można wiele atrakcyjnych szkoleń. Nic nie przynosi jednak lepszych rezultatów niż praktyka. Dlatego dla pracodawcy największe znaczenie ma doświadczenie. Im będzie ono większe, tym na wyższe zarobki może liczyć programista.
Zazwyczaj programista specjalizuje się w jednym języku programowania (HTML, JAVA, PHP, C++), jednak w stopniu podstawowym zna kilka. Co więcej, powinien dysponować określonymi cechami osobowościowymi i predyspozycjami, które ułatwią mu wykonywanie zawodu. Wśród najważniejszych wymienić można:
- umiejętność analitycznego myślenia,
- dobrą pamięć,
- kreatywność,
- dobrą koncentrację,
- umiejętność organizacji pracy,
- spostrzegawczość,
- dokładność.
Wśród wymagań często pojawia się znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy w zespole i komunikatywność. Programista rzadko kiedy działa sam, a nawet jeśli, swoją pracę musi konsultować ze zleceniodawcą i innymi osobami zaangażowanymi w projekt, np. grafikami i marketingowcami.
Ważną cechą jest również chęć ustawicznego rozwoju. Języki programowania nieustannie ewoluują. Żeby być na bieżąco ze zmianami, programista musi stale uzupełniać swoją wiedzę.
Praca jako programista – najczęstsze obowiązki
Jak częściowo zostało już powiedziane, programista zajmuje się tworzeniem programów i aplikacji oraz rozwijaniem systemów operacyjnych czy też systemów zarządzania bazami danych. Do jego obowiązków należy również debugowanie, czyli usuwanie błędów, które powstały w trakcie pisania kodu. Programista zajmuje się także testowaniem oprogramowania.
Pozostaje również w stałym kontakcie z innymi członkami zespołu i zleceniodawcą. W przypadku złożonego projektu podsumowuje prace nad poszczególnymi etapami i określa kierunki kolejnych działań. Do obowiązków programisty należy także code review, czyli sprawdzanie kodu (swojego lub innych). Pozwala to znaleźć luki w oprogramowaniu, wyeliminować błędy i zoptymalizować zapis.
Praca programisty – benefity
Przedsiębiorcy próbują przyciągnąć programistów różnego rodzaju benefitami. Głównym magnesem wciąż pozostaje wynagrodzenie. Jednak specjaliści IT zwracają również uwagę także na inne elementy, jakie ma do zaoferowania pracodawca. Wśród benefitów najczęściej pojawiających się w ogłoszeniach o pracę dla programistów wymienić można:
- elastyczne godziny pracy,
- możliwość pracy zdalnej,
- prywatną opiekę medyczną,
- pakiet relokacyjny,
- karnety sportowe,
- chill room,
- płatny urlop.
Programiści cenią sobie także możliwości rozwoju. Coraz więcej przedsiębiorstw gwarantuje więc udział w ambitnych projektach, a także uruchamia specjalny budżet szkoleniowy, w ramach którego finansuje pracownikom dodatkowe kursy. Są to nie tylko szkolenia zawodowe, ale i językowe czy też rozwijające umiejętności miękkie. Firmy oferują również programistom dopłaty do nauki.
Według danych na polskim rynku brakuje ok. 50 tysięcy specjalistów IT. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba zapytań „praca programista” w wyszukiwarce Google. Przy wyborze tej ścieżki kariery warto pamiętać, że nie wiąże się ona wyłącznie z wysokimi zarobkami i atrakcyjnymi benefitami, ale i koniecznością ustawicznego rozwoju czy też pracą pod presją czasu.