Dynamiczny rozwój rynku transportowego w Polsce sprawia, że z roku na rok przybywa w kraju przedsiębiorstw, które świadczą usługi spedycyjne. Do jakich podmiotów kierują one swoją ofertę?
Do kogo w szczególności kierowane są usługi spedycyjne?
Firmy z branży TSL kierują swoje usługi przede wszystkim do przedsiębiorstw produkcyjnych. Te zaś coraz chętniej korzystają z dostępnych na rynku ofert. Organizacja transportu towarów to bowiem wymagające przedsięwzięcie. Wiąże się ono m.in. z koniecznością utrzymywania własnej floty pojazdów, a także zatrudniania wykwalifikowanego personelu, który zajmie się wszelkimi szczegółami.
Dzięki outsourcingowi usług spedycyjnych przedsiębiorstwa produkcyjne mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności, ale nie tylko. Zlecając transport i spedycję zewnętrznemu podmiotowi, producent może usprawnić dostawy towarów, co będzie miało pozytywny wpływ na jego wizerunek.
Usługi spedycyjne kierowane są nie tylko do przedsiębiorstw, które nie mają własnej floty transportowej, ale również do tych, które ją mają, jednak potrzebują stałego lub okazjonalnego wsparcia, np. z powodu wzrostu zamówień. Z usług spedycyjnych chętnie korzystają również te firmy produkcyjne, które notują duże wahania produkcji w ciągu roku. W ich przypadku utrzymywanie floty transportowej w nieustannej gotowości jest po prostu nieopłacalne.
Usługi spedycyjne – kto jeszcze może skorzystać?
Usługi spedycyjne kierowane są również do tych producentów, którzy wytwarzają towary nietypowe lub wrażliwe. Ich transport wymaga bowiem nie tylko specjalistycznej floty, ale również spełnienia określonych procedur.
Z usług spedycyjnych chętnie korzystają także przedsiębiorcy, którzy działają na skalę międzynarodową. W ich przypadku organizacja transportu to szeroko zakrojone przedsięwzięcie. Pomoc wyspecjalizowanego podmiotu może się okazać nieoceniona – pozwoli zoptymalizować dostawy i zapewni ich terminowość.
Dobra firma spedycyjna powinna nie tylko sprawnie zorganizować transport, ale również obniżyć jego koszty. Wszystko dzięki znajomości rynku i posiadaniu większych możliwości negocjacji stawek przewozowych.
Z usług spedycyjnych warto skorzystać także wtedy, gdy:
- zachodzi konieczność kilkukrotnego przeładunku towarów,
- ładunek musi pokonać duży dystans,
- transportowane towary mają różne wielkości i trafiają do kilku odbiorców.
Profesjonalna spedycja – dlaczego warto?
Znajomość rynku transportowego i doświadczenie to największe atuty profesjonalnej firmy spedycyjnej. Dzięki nim podmiot służy wsparciem m.in. w wyborze optymalnego środka transportu i ustaleniu najkorzystniejszej trasy.
Rzetelna firma spedycyjna zadba także o to, aby:
- wszystkie dokumenty zostały skompletowane i wypełnione na czas,
- towary zostały dostarczone do odbiorcy zgodnie z ustalonym terminem,
- ładunek nie uległ po drodze uszkodzeniu.
Co więcej, współpraca z dużą firmą spedycyjną może przyczynić się do obniżki kosztów transportu. Bywa bowiem, że podmiot uzyskuje korzystniejsze stawki przewozowe lub specjalne prowizje. Niewielkie przedsiębiorstwo wytwórcze rzadko może liczyć na upusty od przewoźników, armatorów czy też firm obsługujących magazyny. Cała transakcja może więc okazać się korzystniejsza pod względem finansowym, nawet pomimo konieczności zapłaty wynagrodzenia firmie spedycyjnej.
Zakres wykonywanych przez spedytora czynności może być różny. Wszystko zależy od zawartej z nim umowy. Zewnętrzny podmiot może się więc kompleksowo zająć się organizacją transportu. Może też wykonać jedynie część działań. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz dostępnego budżetu.
Na rynku działają zarówno duże firmy, które świadczą usługi spedycji krajowej i międzynarodowej, jak i mniejsze, lokalne przedsiębiorstwa, niejednokrotnie specjalizujące się w określonych środkach transportu (np. transport drogowy) lub kierunkach (np. kraje azjatyckie). Dzięki tej różnorodności z pewnością znajdziesz podmiot, który będzie świadczyć usługi na miarę Twoich potrzeb.