W wielu różnych, specjalistycznych źródłach dużo słyszy się o uzdatnianiu sprężonego powietrza. Jednak znacznie rzadziej słyszy się o powodach, jakie przemawiają za koniecznością oczyszczania sprężonego powietrza. Warto lepiej zgłębić ten temat. Uzdatnianie sprężonego gazu wpływa nie tylko na efektywność pracy urządzeń pneumatycznych, ale również na jakość produktu końcowego wytwarzanego przy użyciu sprężonego powietrza. Wyjaśniamy więc, na czym polega uzdatnianie sprężonego powietrza oraz dlaczego warto stosować je w swojej instalacji.
W jakim celu uzdatnia się sprężone powietrze?
Nowoczesna produkcja nie może obejść się bez sprężonego powietrza. W rezultacie systemy sprężonego powietrza są stale rozwijane, a liczba fabryk i gałęzi przemysłu korzystających z tego rozwiązania nieustannie rośnie. Produkcja, magazynowanie i wykorzystanie sprężonego powietrza to nie tylko sprężarki i rurociągi. Konieczne jest również zapewnienie sprężonego powietrza o odpowiedniej klasie czystości. Dlaczego jest to takie ważne?
W kolejnych etapach procesu sprężone powietrze jest zasysane do sprężarki bezpośrednio z jej otoczenia. Na co dzień nie wąchamy powietrza ani nie mamy świadomości, że znajdują się w nim drobinki kurzu, drobinki zanieczyszczeń czy wilgoć. Ta ilość nie szkodzi ludziom ani sprzętowi pneumatycznemu. Jednak podczas sprężania gazu wzrasta stężenie zanieczyszczeń na jednostkę objętości, co może zagrażać zarówno sprężarce, jak i urządzeniom elektrycznym, pneumatycznym lub produktom wykonanym przy pomocy tego medium.
Innym problemem podczas wytwarzania sprężonego powietrza jest wilgoć. Wraz z zanieczyszczeniami cząsteczki wody są jednym z głównych składników gazu, którym oddychamy. W wyniku procesu sprężania gazu wilgoć w sprężarce staje się bardziej widoczna, co stanowi również zagrożenie dla maszyn, narzędzi oraz sieci dystrybucyjnej. W przypadku urządzeń pneumatycznych drobinki wody przyspieszają zużycie części i sprzyjają korozji, a w kontakcie z elektroniką mogą powodować jej całkowite uszkodzenie.
Ponadto czystość produktu finalnego jest jednym z najważniejszych aspektów całego procesu produkcyjnego w wielu gałęziach przemysłu. Dotyczy to m.in. przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i elektronicznego. Niedopuszczalne jest zanieczyszczenie leków, żywności czy układów scalonych. Dlatego w takich przypadkach uzdatnianie sprężonego powietrza jest szczególnie ważne i poświęca się mu znacznie więcej uwagi.
Jakie podzespoły odpowiadają za uzdatnianie sprężonego powietrza?
Uzdatnianie sprężonego powietrza to wieloetapowy proces, który usuwa olej, cząstki stałe i wilgoć z otoczenia. Sprężone powietrze jest filtrowane od samego początku. Rodzaj wybranego filtra zależy od typu sprężarki i wymagań dotyczących sprężonego powietrza. Filtry sprężarki należy regularnie wymieniać. W niektórych systemach uzdatniania powietrza sensowne jest zastosowanie kilku filtrów. Liczba i rodzaj filtrów powinna być uzależniona od wymaganej klasy czystości sprężonego powietrza. Po usunięciu zanieczyszczeń z powietrza sprężarki medium jest osuszane. Można do tego wykorzystać separatory cyklonowe oraz osuszacze ziębnicze, adsorpcyjne lub inne. Wybór konkretnego osuszacza powinien być uzależniony od rodzaju kompresora i pożądanego stopnia wilgotności. Ostatnim etapem procesu uzdatniania sprężonego powietrza jest zastosowanie separatora wody i oleju. To urządzenie umożliwia zmniejszenie ilości skraplającej się wody. Proces ten jest ważny dla obniżenia kosztów eksploatacji instalacji sprężonego powietrza. Warto pamiętać, że kondensat wodno-olejowy musi być usuwany przez wyspecjalizowane firmy. Usługa jest stosunkowo droga, a koszty można obniżyć zmniejszając ilość kondensatu usuwając z niego wilgoć.
Jednak bardzo ważne jest zaprojektowanie całego systemu sprężonego powietrza tak wydajnego, efektywnego i ekonomicznego, jak to tylko możliwe. Jednocześnie nie należy zapominać o dostosowaniu go do specyfiki przedmiotu eksploatacji, tj. branży, sposobu użytkowania czy wymaganej jakości sprężonego powietrza.