Klepsydra pogrzebowa służy przekazaniu wieści o śmierci osoby bliskiej, a także o dacie pogrzebu. Chcąc w sposób odpowiedni zaprezentować wszystkie istotne informacje, trzeba wiedzieć, jak należy ją przygotować. Potrzebne wskazówki znajdziesz w poniższym tekście.
Co to jest klepsydra pogrzebowa i gdzie się ją zawiesza?
Żeby lepiej zrozumieć zasady tworzenia klepsydry, warto odkryć, czym ona tak naprawdę jest i do czego służy. To ogłoszenie w formie afiszu, informujące o śmierci wskazanej osoby – zawiera ona jego dane, jak również miejsce oraz datę ceremonii pogrzebowej.
Klepsydra skierowana jest przede wszystkim do sąsiadów i postronnych osób, które o tym smutnym wydarzeniu nie dowiedziały się bezpośrednio od rodziny. To między innymi właśnie dzięki niej mogą pożegnać zmarłego i oddać mu cześć. Żeby spełniła ona swoje funkcje, należy zadbać o to, aby znalazła się ona w ważnych miejscach. Gdzie wywiesić klepsydrę pogrzebową? Na przykład:
- na tablicach informacyjnych przy kościele lub kaplicy i na cmentarzu,
- w miejscu zamieszkania osoby zmarłej,
- na słupach ogłoszeniowych.
Co powinna zawierać klepsydra pogrzebowa? Jak ją przygotować?
Podczas opracowywania klepsydry pogrzebowej bardzo ważne jest to, aby umieścić w niej wszystkie istotne informacje, zwłaszcza na temat ceremonii pożegnania zmarłego. Z tego powodu musi być zwięzła i konkretna. Co warto w niej zawrzeć? Wymienić trzeba w głównej mierze takie elementy jak:
- dane zmarłego – imię i nazwisko, jego wiek,
- data śmierci,
- miejsce, data oraz godzina pogrzebu i odprowadzenia na cmentarz,
- wskazanie, kto zawiadamia o śmierci (np. rodzina),
- elementy dodatkowe – np. krzyż, ramka itd.
Poza wyborem istotnych informacji, ważne jest to, jak zostaną one podane. Przyjęło się, że klepsydra pogrzebowa tworzona jest przy użyciu czarnej czcionki (jeśli wykorzystany ma zostać komputer) o różnej wielkości. Największym napisem zawsze jest imię i nazwisko zmarłego, pozostałe elementy są przeważnie mniejsze, jednak dobrze jest zadbać o to, aby były odpowiednio czytelne. Z tego też powodu treść klepsydry należy wyśrodkować.
Po wszystkim dokument wystarczy wydrukować i zawiesić we wskazanych miejscach. Jeżeli obawiasz się tego, że ulegnie on uszkodzeniu przez wpływ niesprzyjającej pogody (np. w trakcie deszczu), możesz umieścić go w folii, zalaminować lub użyć grubszego, trwalszego papieru.
Na początek warto wydrukować jeden egzemplarz klepsydry pogrzebowej, by upewnić się, czy zawarte w niej informacje są widoczne. W razie ewentualnych błędów, łatwo je poprawisz.
Klepsydra pogrzebowa – szablon, kto może pomóc w jej napisaniu?
Choć wydaje się, że przygotowanie klepsydry nie powinno sprawiać większych problemów, rodzina pogrążona w żałobie nie zawsze jest w stanie skupić się na tego typu czynnościach. W takiej sytuacji warto sobie to wszystko jakoś ułatwić.
W jaki sposób? Na pewno pomocne bywają gotowe szablony, opracowane, by maksymalnie przyspieszyć cały proces – zazwyczaj wystarczy jedynie wpisać imię i nazwisko zmarłego oraz datę pogrzebu. Często zawierają one przydatne sformułowania, sentencje, czy elementy dodatkowe, które mogą ozdobić dokument.
Podobnie działa generator klepsydr pogrzebowych. Znaleźć można go na wybranych stronach internetowych. W jego przypadku trzeba wprowadzić dane we wskazanych polach i użyć funkcji „wygeneruj” lub „stwórz”. Podczas korzystania z szablonów i generatorów należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy wszystkie informacje zostały przedstawione w sposób prawidłowy. Upewnij się ponadto, czy wydruk nie zawiera znaków wodnych lub informacji o tym, że został on wykonany z pomocą strony internetowej. W ogólnym zamieszaniu spowodowanym organizacją pochówku łatwo takie rzeczy przeoczyć.
Klepsydrę pogrzebową stworzyć dla Ciebie może także zakład pogrzebowy. Pracownicy przygotują ją zgodnie z Twoimi instrukcjami, zajmą się też jej zawieszeniem we wskazanych miejscach. Wszystko to na pewno okaże się niezwykle pomocne.