Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn to dość powszechny problem. Jednocześnie dość wstydliwy, wielu panów nie chce mówić o tym głośno. To sprawia, że część dolegliwości jest późno wykrywanych i diagnozowanych, a przez to też traci się sporo czasu na wdrożenie właściwego leczenia. Dlatego tak ważne jest, by każdy dorosły mężczyzna pamiętał o regularnych badaniach profilaktycznych, również tych związanych z badaniem układu moczowego.
Przyczyny problemów z układem moczowym u mężczyzn
W wielu przypadkach kłopoty z oddawaniem moczu u panów przychodzą z wiekiem. Może dojść do przerostu prostaty, który na ogół przebiega dość łagodnie. Jednak może już na wczesnym etapie sprawiać sporo dolegliwości lub uczucia dyskomfortu. Przejawia się to między innymi częstym parciem na pęcherz, niskim ciśnieniem strumienia moczu czy też koniecznością wstawania kilkukrotnie w nocy po to, by pójść do toalety. W wielu sytuacjach jest to dość naturalny objaw, związany właśnie z wiekiem, co nie oznacza, że nie należy go mocno kontrolować, konsultować z lekarzem, a w razie potrzeby również leczyć. Tym bardziej, że przyczyny takich problemów mogą być bardziej złożone, związane między innymi z zakażeniem bakteryjnym, chorobą, czy może nawet kłopotami onkologicznymi. Dlatego ważne jest, by w porę zgłosić się z tymi dolegliwościami do lekarza i jak najszybciej przeprowadzić podstawowe badania.
Problemy z oddawaniem moczu – jakie badania zrobić
Pierwszym kierunkiem, który powinien obrać pacjent odczuwający kłopoty z oddawaniem moczu, jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on dokładny wywiad, sprawdzi też, jakie są dokładnie objawy, z jakimi dolegliwościami pacjent do niego przychodzi, a także zleci dalszą diagnostykę.
Do podstawowych badań można zaliczyć przede wszystkim sprawdzenie morfologii oraz moczu – już te wyniki mogą wyjaśnić wiele wątpliwości, na przykład dotyczących ewentualnie występujących infekcji. Kolejnym krokiem jest skierowanie do lekarza urologa oraz zlecenie badania USG układu moczowego. Dzięki temu będzie można dokładnie ocenić, czy rzeczywiście dolegliwości te są związane z przerostem prostaty, czy może są jednym z objawów poważniejszych schorzeń. Warto także wiedzieć, że nie powinno się lekceważyć tych kłopotów również z innych powodów – problemy z oddawaniem moczu to tylko jeden z elementów, które mogą się z tym wiązać. Pacjent może skarżyć się także kłopoty z erekcją, ból oraz wiele innych dolegliwości. Nie należy zatem lekceważyć żadnych objawów, które występują w tym kierunku.
Badanie USG układu moczowego
Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w celu prawidłowej diagnostyki układu moczowego u mężczyzn jest badanie USG. Nie tylko z tego względu, że jest ono szybkie i nieinwazyjne, ale też przede wszystkim – daje wynik od razu, jeszcze w trakcie wizyty pacjenta w gabinecie. Podczas takiego badania lekarz może ocenić gruczoł krokowy – czy jest powiększony, a jeśli tak, to w jakim stopniu, jaka jest jego struktura oraz wielkość. Właśnie już podczas wizyty w gabinecie USG można wykryć wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany czy stany zapalne.
Jak się przygotować do badania USG
W wielu sytuacjach badanie USG nie wymaga od pacjenta uprzedniego przygotowania. Jednak w przypadku sprawdzania układu moczowego należy pamiętać o kilku podstawowych elementach związanych z taką wizytą. Zaleca się, by do badania podejść na czczo, czyli nie spożywać żadnych posiłków przez co najmniej pięć godzin przed spotkaniem z lekarzem. Dzień wcześniej dobrze jest stosować lekkostrawną dietę. Na godzinę przed badaniem nie powinno się palić papierosów czy żuć gumy, należy wypić około litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu – to bardzo istotne z punktu widzenia dokładności przeprowadzenia takiego badania. Podczas badania USG układu moczowego z oceną prostaty i zaleganiem moczu lekarz przykłada głowicę aparatu do brzucha pacjenta – i właśnie w ten sposób jest w stanie sprawdzić wszystkie elementy związane z układem moczowym, a także zdiagnozować, z czego wynikają powstałe problemy.