Otwierasz zakład przemysłowy? A może dokonujesz zmiany w już funkcjonującej instalacji emitującej gazy i pyły? Sprawdź, czy potrzebujesz specjalnego pozwolenia. Oto najważniejsze informacje na temat pozwolenia na emisję gazów i pyłów do atmosfery.
Pozwolenie na emisję gazów i pyłów – garść najważniejszych informacji
Wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza zazwyczaj wymaga pozwolenia. Inwestor musi je uzyskać, zanim odda instalację do użytku. Oto najważniejsze informacje dotyczące tej kwestii.
- Kiedy pozwolenie jest wymagane? Jeżeli emisja gazów lub pyłów odbywa się w sposób zorganizowany, czyli np. przy pomocy wentylacji mechanicznej lub poprzez komin. Od reguły tej bywają jednak odstępstwa i w przypadku niektórych instalacji pozwolenia wymaga się także wtedy, gdy substancje są wprowadzane do powietrza w sposób niezorganizowany.Jeśli nie wiesz, czy musisz uzyskać pozwolenie, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy konsultingowej świadczącej doradztwo w zakresie ochrony środowiska. Specjaliści nie tylko odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania, ale również wykonają kompleksowe opracowanie wniosku o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów do atmosfery. Przygotują również niezbędne dokumenty. Zgodnie z prawem, wśród instalacji wymagających pozwolenia wymienia się m.in.:
- instalacje energetyczne zasilane gazem, których moc mieści się w przedziale 15-50 MW,
- instalacje energetyczne zasilane węglem kamiennym o mocy od 5 do 50 MW,
- instalacje do spawania wyposażone w więcej niż 3 stanowiska,
- zbiorniki materiałów sypkich, których pojemność wynosi 50 m3 lub więcej
- Jakie konsekwencje niesie za sobą brak pozwolenia? Brak pozwolenia na emisję gazów i pyłów do atmosfery może być dotkliwy w skutkach. Właściciel instalacji niemającej pozwolenia musi być przygotowany na możliwość naliczenia opłaty podwyższonej. Co ważne, kara może zostać nałożona, nawet jeśli właściciel uzyskał pozwolenie, jednak instalacja emituje więcej gazów i pyłów, niż zostało to określone w pozwoleniu. Dlatego tak istotną kwestią jest prawidłowe ustalenie wartości emisji. Również i w tym aspekcie możesz liczyć na wsparcie firmy konsultingowej.
- Jakie instytucje zajmują się udzielaniem pozwoleń? Urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe oraz regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Właściwość organu wynika z obowiązujących zapisów prawa. Dla przykładu, marszałek województwa rozpatruje sprawy instalacji, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (określone w ustawie z dnia 03.10.2008 r.), a regionalny dyrektor ochrony środowiska – instalacje na terenach zamkniętych określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
- Ile trzeba czekać na udzielenie pozwolenia. Najczęściej nie dłużej niż miesiąc. Bywa jednak, że termin wydłuża się do 2 miesięcy.
- Jak długo ważne jest pozwolenie? Maksymalnie przez 10 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie ubiegać się o pozwolenie.
Pozwolenie a zgłoszenie
Nie wszystkie instalacje emitujące pyły lub gazy do atmosfery wymagają pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełnić żadnych formalności, by użytkować je zgodnie z prawem. W przypadku instalacji niepodlegającym pozwoleniom koniecznością bywa ich zgłoszenie. Obowiązuje ono m.in.gdy chodzi o:
- instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW,
- instalacje inne niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej powyżej 0,5 MW,
- instalacje do powlekania, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych z instalacji i w których zużywa się mniej niż jedną tonę powłok w ciągu roku,
- instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych,
- instalacje do spawania, które obejmują nie więcej niż 3 stanowiska spawalnicze.
Pełną listę instalacji, które należy zgłosić, znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia. Co ważne, wyróżnić można także instalacje, które nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Do kategorii tej należą m.in. instalacje energetyczne zasilane gazem lub węglem kamiennym, których moc nie przekracza 1 MW.
Źródło: EkoMeritum – konsulting w zakresie ochrony środowiska