Rzeczoznawca budowlany jest ekspertem w dziedzinie budownictwa, który pełni samodzielną funkcję techniczną. Głównym zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest przygotowywanie miarodajnych i obiektywnych ekspertyz budowlanych oraz opinii technicznych dopuszczających budynek do użytku lub sprawdzających jego aktualny stan.
Kim jest rzeczoznawca budowlany?
Rzeczoznawca budowlany może sporządzać ekspertyzy budowlane i orzekać o stanie budynku mieszkalnego, dopuszczając go do użytku lub wstrzymując taką zgodę. W związku z tym, że jednocześnie jest to zawód zaufania publicznego, a rzeczoznawca może pełnić samodzielną funkcję techniczną, kandydat na to stanowisko musi przejść odpowiedni proces przygotowujący go do zawodu. Rzeczoznawca budowlany musi posiadać odpowiednie dla jego specjalizacji wykształcenie wyższe oraz wiedzę z zakresu prawa budowlanego, nieograniczone uprawnienia budowlane, a także przynajmniej 10-letnie doświadczenie w budownictwie i sporządzaniu ekspertyz budowlanych. Tytuł rzeczoznawcy budowlanego przyznaje Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa na maksymalnie 10 lat.
Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji rzeczoznawca budowlany może sporządzać opinie techniczne i ekspertyzy budowlane, a także opiniować i orzekać w sprawach cywilnych i budowlanych dotyczących budownictwa i prawa budowlanego. Rzeczoznawca budowlany może także od niedawna brać udział w rozprawach sądowych jako tzw. świadek-ekspert z zakresu budownictwa.
Co robi rzeczoznawca budowlany?
Rzeczoznawca budowlany pełni samodzielną funkcję techniczną i może sporządzać opinie techniczne i ekspertyzy budowlane nieruchomości, a także opiniować wydane już ekspertyzy budowlane. Bez względu na to, na czyje zlecenie zostaje wydawany lub przygotowywany dokument – osoby prywatnej lub organów sądowniczych i administracyjnych – opinia rzeczoznawcy budowlanego może być traktowana jako prawny dokument świadczący o stania technicznym budynku i jakości wykonanych prac budowlanych. Z tego samego względu ekspertyza budowlana może być wykorzystywana przez sąd w sprawach cywilno-prawnych jako ekspercka opinia i dowód w sprawach z zakresu prawa budowlanego. Prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana powinna być poprzedzona rzetelnym wywiadem i oględzinami budynku i jego części oraz zawierać wszystkie konieczne dane niezbędne do oceny stanu technicznego budynku. Szczególnie istotna w tej kwestii jest opinia na temat stanu technicznego instalacji i urządzeń, które uległy awarii lub uszkodzeniu. Na podstawie prawidłowo przygotowanej ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany może dopuścić nowy budynek mieszkalny do użytku, wydać pozwolenie na użytkowanie domu, wstrzymać je lub cofnąć. Rzeczoznawca budowlany może także opiniować wydane już ekspertyzy budowlane i opinie techniczne.
Poza sporządzaniem ekspertyz budowlanych rzeczoznawca budowlany może świadczyć usługi doradcze w zakresie prawa budowlanego i inwestycji, szczególnie w przypadku zakupu lub sprzedaży domu. Ekspert w dziedzinie budownictwa może także sprawować nadzór techniczny i inwestorski nad budową, a także przygotowywać okresowe obowiązkowe przeglądy budynków mieszkalnych. Rzeczoznawca budowlany ma też prawo przygotować projekt budynku i wymiarować nieruchomość.
Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany?
Koszt przygotowania i wydania prostej ekspertyzy budowlanej dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego to koszt około 3 tys. zł. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to ostateczna kwota, jaką musimy przeznaczyć na pracę rzeczoznawcy budowlanego, ponieważ finalnie sam dokument może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na wysokość kosztów przygotowania ekspertyzy budowlanej składają się także inne czynniki, np. status zleceniodawcy badania czy wielkość nieruchomości. Istotne jest, czy opinia techniczna jest zlecana przez osobę prywatną, czy posłuży jako dowód w sprawie sądowej. Koszt usługi rzeczoznawcy budowlanego zależy także od tego, w jakim rejonie wykonywane jest badanie i czy do jego przeprowadzenia konieczne są dodatkowe prace odkrywkowe. Jeżeli w ich wyniku doszło do uszkodzeń budynku lub jego części, w koszty sporządzenia ekspertyzy budowlanej należy także wliczyć środki konieczne do naprawy uszkodzeń.