Pływanie jest bardzo praktyczną i potrzebną umiejętnością. Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się pływać. Jednak, aby nauczyć się prawidłowej techniki, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Dlaczego warto nauczyć się pływać?
Jak wspomniano na wstępie nauka pływania to bardzo ważna umiejętność. Przede wszystkim pozwala zwiększyć bezpieczeństwo podczas odpoczynku nad wodą. Ponadto wpływanie zwiększa wytrzymałość i koordynację ruchową, a także znacznie poprawia pracę płuc i serca, utlenia krew i sprawia, że krąży ona lepiej w całym organizmie. Pływanie zwiększa także aktywność mięśni o wiele lepiej niż wszelkie, inne sporty.
Od czego zacząć naukę pływania?
Naukę pływania należy rozpocząć od oswojenia się z wodą. Jest to bardzo ważne, aby pozbyć się strachu i podejść do nauki bardziej swobodnie. W pierwszej kolejności trzeba spróbować zanurzyć głowę na niewielką głębokość, a następnie stopniowo ją zwiększać. Dobrym posunięciem jest także skorzystanie z deski do pływania lub makaronu, aby poczuć się bezpieczniej.
Dobrym ćwiczeniem na początek, jest położenie się na desce i próbowanie ruszać nogami i rękami. Kiedy odpowiednie ruchy zostaną opanowane, można chwycić deskę w dłonie i zacząć wykonywać ruch nożyc.
Z czasem można próbować wykonywać ruchy, które są typowe dla danych stylów pływackich. Doświadczeni pływacy uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki od stylu grzbietowego lub od klasycznej żabki.
Rozgrzewka
Bardzo ważną, a często pomijaną kwestią w trakcie nauki pływania jest rozgrzewka przed wejściem do basenu. Dobrze jest zdecydować się na ćwiczenia rozciągające, pozwolą one zminimalizować dość bolesne skurcze mięśni, które mogą się pojawić w trakcie pływania. Nawet pięć minut ćwiczeń może mieć bardzo duże znacznie.
Pływanie żabką
Żabka to styl, który nie wymaga zbyt dużego nakładu sił. Jest on idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Ruchy charakterystyczne dla tego stylu powinny być zsynchronizowane i symetryczne. Przede wszystkim trzeba pilnować, żeby zarówno ramiona jak i nogi nie były rozwierane zbyt szeroko, ponieważ w takiej sytuacji powodują spory opór wody. Pływając żabką, należy zadbać o to, aby w chwili pracy ramion, nogi były wyprostowane i na odwrót. Kiedy zagarniamy wodę nogami, ramiona musza być proste.
Warto także wspomnieć, że tylko właściwa postawa podczas pływania żabką pozwala uchronić przed obciążeniem kręgosłupa. Nie można zadzierać głowy ku górze, powinna ona być skierowana poziomo do dna.
Samodzielna nauka pływania jest jak najbardziej możliwa. Warto jednak pamiętać o wyżej wymienionych kwestiach, aby nie wyrządzić sobie szkody i jak najbardziej efektywnie i sprawnie nauczyć się pływać. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki pływania w słonej wodzie. Zapewnia ona o wiele lepszą pływalność i pozwala unosić się na powierzchni. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i nigdy nie należy decydować się na pływanie samemu. Morze potrafi być bardzo zdradliwe i niebezpieczne.