Zbiorniki na gaz propan dostępne są zarówno w wersji nowej, jak i używanej. Te z drugiej ręki zmniejszają koszt inwestycji, jaką jest założenie instalacji na propan, a tym samym zwiększają dostępność tego rozwiązania grzewczego. Jednak zakupowi używanego zbiornika na gaz niejednokrotnie towarzyszy wiele wątpliwości. Klienci martwią się o jakość zbiornika, a także o to, jak mogą ją sprawdzić. W odpowiedzi na te wątpliwości wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy używany zbiornik na gaz jest pełnowartościowy.
Sprawdzony pośrednik to pewność jakości zbiornika na gaz propan
Wiarygodne i sprawdzone źródło to fundament w przypadku zakupu wszelkich produktów z drugiej ręki – niezależnie od tego, czy kupujemy drobny sprzęt RTV, samochód czy też zbiornik na gaz. Wybierając zakup używanego zbiornika na gaz, użytkowników nie opuszczają wątpliwości dotyczące jego szczelności oraz innych parametrów decydujących o tym, że jest pełnowartościowym produktem. Niektóre rzeczy dość trudno sprawdzić na własną rękę. Ocenie możemy poddać jedynie wizualny stan zbiornika, a ten nie zawsze świadczy o jego faktycznej kondycji. Dlatego tak ważny jest wybór wiarygodnego i rzetelnego pośrednika.
Kupując używany zbiornik na gaz od takiej osoby bądź firmy, możemy mieć pewność zachowania pewnych procedur. Przede wszystkim zbiornik na gaz musi być odpowiednio transportowany. Wykorzystanie samochodów dostosowanych do bezpiecznego załadunku, transportu i rozładunku zbiornika na gaz daje pewność, że nie zostanie on przypadkowo uszkodzony w transporcie. Dotyczy to zarówno odbioru zbiornika od pierwszego użytkownika, jak i późniejszego dowozu do nowego nabywcy. Ponadto specjalistyczne firmy zajmujące się pośrednictwem w skupie i sprzedaży zbiorników na gaz propan mają możliwość przetestowania sprzętu przed jego odsprzedaniem.
Każdy rzetelny sprzedawca korzysta z takiej możliwości, aby swoim klientom oddać do użytku pewny, w pełni sprawdzony, bezpieczny i pełnowartościowy zbiornik na płynny propan. Powoduje to, że całkowicie nieopłacalne, a wręcz niebezpieczne okazuje się szukanie i zakup zbiornika na gaz na własną rękę. Może to prowadzić w najlepszym razie do utraty zainwestowanych pieniędzy, a w najgorszym nawet do zagrożenia naszego bezpieczeństwa.
Jak sprawdzić używany zbiornik na gaz propan?
Używany zbiornik służący do przechowywania gazu propan bezwzględnie powinien być sprawdzony przed posadowieniem go na działce nowego użytkownika. Jednak w późniejszym czasie również wymaga pewnej troski. Warto poddać używany zbiornik na gaz wstępnej konserwacji. Zabieg obejmuje również malowanie zbiornika. Oprócz tego w trakcie użytkowania zbiornika na gaz niezbędne jest wykonanie okresowych kontroli przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.
Kontrole dotyczą w takim samym stopniu zbiorników nowych i używanych. Oznacza to, że zakup używanego zbiornika na gaz nie pociąga za sobą większych kosztów eksploatacyjnych. Obowiązkowe kontrole obejmują rewizję zewnętrzną przeprowadzaną co dwa lata oraz rewizję wewnętrzną odbywającą się co dziesięć lat. Wyjątek stanowi podziemny zbiornik na gaz bez ochrony katodowej, który wymaga przeprowadzania inspekcji wewnętrznej nie rzadziej niż raz na pięć lat.
Jaki używany zbiornik na gaz propan wybrać?
W przypadku używanych zbiorników na gaz propan wybór jest podobny jak w asortymencie nowych zbiorników na płynny gaz. Oznacza to, że używany zbiornik na gaz można zakupić zarówno w wersji podziemnej, jak i naziemnej. Dodatkowo decydując się na używany zbiornik na propan, nie tracimy możliwości wyboru jego pojemności. Na rynku dostępne są zbiorniki na propan z rynku wtórnego o najróżniejszych pojemnościach z przedziału od 900 l do 6400 l. Ważne jest jednak, aby wszystkie parametry zbiornika dopasować do naszych wymagań, możliwości i potrzeb.
Źródło: LPGDirect.pl