Używanie jednorazowych rękawiczek ochronnych wykonanych z elastycznych tworzyw sztucznych jest wymagane nie tylko w placówkach szpitalnych i ośrodkach zdrowia. Rękawiczki winylowe mogą być stosowane jako zabezpieczenie dłoni w branży kosmetycznej, w salonach tatuaży, a także w branży gastronomicznej.
Rękawiczki winylowe a lateksowe – podstawowe różnice
Coraz więcej instytucji publicznych decyduje się na zakup jednorazowych rękawiczek ochronnych wykonanych z plastyfikowanego i granulowanego polichlorku winylu, czyli popularnego PCV. To alternatywa dla tradycyjnych jednorazowych środków ochrony indywidualnej, którymi są rękawiczki lateksowe.
Wyroby z lateksu są wytrzymałe i elastyczne, ale mogą powodować alergie skórne. Dla osób z nadwrażliwością skóry i tendencją do szybkiego powstawania podrażnień polecane są rękawiczki winylowe. Tworzywo sztuczne, z którego są wykonane, wykazuje odporność na działanie łagodnych chemikaliów i patogenów.
Rękawiczki jednorazowe z winylu mogą być stosowane do zminimalizowania ryzyka potencjalnych zagrożeń. Są zaliczane do pierwszej kategorii artykułów BHP o właściwościach ochronnych. Zabezpieczają dłonie przed kontaktem z niedrażniącymi związkami chemicznymi, wirusami, patogenami, bakteriami i innymi mikroorganizmami bytującymi na skórze czy przedmiotach. Rękawiczki winylowe bardzo dobrze chronią skórę przed działaniem substancji chemicznych, a także przed możliwym zakażeniem po kontakcie z krwią, śliną i innymi płynami ustrojowymi.
Zalety rękawiczek winylowych
Solidnie wykonane i łatwe do zakładania oraz zdejmowania rękawiczki winylowe można używać w branży medycznej: w placówkach ochrony zdrowia, w punktach diagnostycznych, laboratoryjnych, zabiegowych, są bardzo przydatne do wykonywania różnych rodzajów zabiegów pielęgnacyjnych.
Rękawiczki jednorazowe z winylu przydadzą się tatuażystom, osobom wykonującym stylizację paznokci i usługi kosmetyczne. Zapewnią skuteczną izolację przed wirusami i patogenami, z jakimi można mieć styczność w laboratoriach czy w zakładach zajmujących się żywnością niepoddaną obróbce termicznej, głównie mięsem podczas jego manualnej obróbki.
Rękawiczek winylowych można używać także w warunkach domowych – to doskonała alternatywa dla produktów foliowych, niedopasowanych do kształtu dłoni. Jednorazowe rękawiczki winylowe to środki ochrony osobistej, odpowiednie do prac w kuchni podczas obróbki potraw silnie barwiących skórę lub wydzielających intensywne zapachy. Rękawiczki winylowe są wykonane z tworzywa skutecznie chroniącego skórę przed ozonem, olejami i tłuszczami. Winylowe rękawiczki jednorazowe mogą być używane także do pracy z ostro zakończonymi narzędziami i przedmiotami.
Rękawice winylowe pudrowane i niepudrowane. Jakie wybrać
Odpowiednia elastyczność polichlorku winylu może znacząco wpływać na komfort pracy. Rękawice winylowe można stosować w środowisku, gdzie wymagana jest precyzja i nieograniczona swoboda ruchów. Są odporne na kontakt z materiałem biologicznym i środkami dezynfekcyjnymi, również tymi zawierającymi alkohol i jego pochodne.
Duże znaczenie ma właściwy dobór rozmiaru rękawiczek jednorazowych z winylu. Są dostępne w wersji pudrowanej i niepudrowanej. Pierwsza ma wewnętrzną część pokrytą mąką kukurydzianą lub talkiem. Takie rozwiązanie ułatwia założenie rękawiczek i ogranicza nadmierną potliwość skóry w trakcie wielogodzinnej pracy bez możliwości zdjęcia czy wymiany. Talk lub mączka kukurydziana mogą powodować przesuszenie skóry lub jej delikatne podrażnienie, dlatego to rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie mają żadnych alergii skórnych. Rękawice bezpudrowe winylowe dobrze zabezpieczają dłonie przed transmisją patogenów. Zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów na inne części ciała i do jamy ustnej.
Rękawiczki winylowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Te osobiste środki ochrony zaliczane są do I kategorii ryzyka, stanowią więc izolację przed podstawowymi zagrożeniami i ryzykiem skaleczenia naskórka.
Źródło: Glovex – sklep BHP