Pożegnanie bliskiej osoby to trudne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nie tylko jest to moment, w którym trzeba uporać się z niełatwymi emocjami, ale należy też zająć się organizacją pogrzebu. Warto w tej sytuacji zdać się na pomoc ze strony profesjonalnego zakładu pogrzebowego, którego pracownicy podpowiedzą, jakie są kolejne kroki przygotowania do uroczystości pogrzebowych.
Formalności pogrzebowe
Najważniejszą sprawą, od której trzeba zacząć organizację pogrzebu, jest wypełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Należy mieć już do dyspozycji akt zgonu, by móc przystąpić do takich działań. Uzyskuje się go w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu wydanej przez lekarza. Jeśli do śmierci bliskiej osoby doszło w szpitalu – tę kartę otrzymuje się właśnie od razu w szpitalu. W przypadku śmierci w domu, musi przyjechać pogotowie z lekarzem, który może stwierdzić zgon. Z takim dokumentem należy udać się do urzędu, a z gotowym już aktem do zakładu pogrzebowego.
Warto wiedzieć, że akt zgonu otrzymuje się od ręki, tego samego dnia, by nie czekać z pozostałymi elementami przygotowań do pogrzebu. Co ważne, sam telefon do domu pogrzebowego z poinformowaniem o zaistniałej sytuacji można wykonać już wcześniej – po to, by nasi pracownicy mogli odebrać już ciało zmarłego z domu.
Wybór miejsca i formy pogrzebu
Następnym krokiem jest ustalenie podstawowych kwestii związanych z organizacją pochówku. W pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce pochówku. Może to być zarówno zupełnie nowe miejsce na wybranym cmentarzu, ale istnieje także możliwość dochowania bliskiej osoby do istniejącego już grobu. To także moment, by zastanowić się nad tym, jaką formę pogrzebu wybrać. Czy będzie to pogrzeb świecki, czy katolicki, tradycyjny, czy z kremacją. Te elementy będą bowiem determinować kolejne szczegóły związane z organizacją pogrzebu.
Niektóre osoby mają już przedyskutowane tego typu tematy w gronie swoich najbliższych i często jest to przygotowanie bezpośrednio związane z ostatnią wolą zmarłego. Jednak przecież nie wszyscy rozmawiają wśród bliskich na takie tematy, śmierć może przyjść nagle i niespodziewanie. W takich sytuacjach nasi pracownicy służą pomocą w wyjaśnieniu wszelkich zawiłości i wątpliwości związanych z wyborem konkretnej formy pochówku. Następnie, w zależności od tego, który rodzaj pogrzebu zostanie zaakceptowany, można przystąpić do wyboru trumny lub urny.
Oprawa uroczystości pogrzebowych
Mogłoby się wydawać, że sama oprawa pogrzebu jest nieco mniej ważnym elementem całej ceremonii – przynajmniej w porównaniu do wyboru formy pochówku czy miejsca pogrzebu. Jednak to właśnie ona bezpośrednio wpływa na to, jak przebiega cała ceremonia, a przez to – w jaki sposób można upamiętnić zmarłą osobę oraz jak godnie i elegancko ją pożegnać.
Na tę oprawę składa się między innymi wybór wieńców pogrzebowych, elementów muzycznych – jak granie przez organistę lub trębacza, ale też rodzaj tabliczki przy grobie. Warto zastanowić się także nad tym, w jaki sposób poinformować rodzinę i przyjaciół o szczegółach związanych z pogrzebem. Tradycyjnie wykorzystywane są do tego klepsydry – z reguły w formie papierowej, przyklejane na ścianach i bramach. Istnieje także możliwość wyboru opcji elektronicznej w postaci e-klepsydry, którą można przesłać do każdego miejsca w kraju i na świecie.
Wybór nagrobka
Po ceremonii pogrzebowej można zacząć się zastanawiać nad tym, jaki rodzaj nagrobka wybrać dla bliskiej osoby. Jeżeli jest to dochowanie do już istniejącego grobu, sprawa ta jest dość oczywista – wystarczy zająć się odpowiednimi napisami na płycie, dopisaniem kolejnej osoby, z datami urodzin i śmierci. W przypadku zupełnie nowego grobu należy zastanowić się nad tym, jak nagrobek ma wyglądać i dopytać, u którego sprawdzonego kamieniarza można go wykonać w dobrej cenie, ale jednocześnie z zachowaniem solidności i wysokiej jakości wykończenia.