Przedsiębiorstwa coraz chętniej implementują działania związane z ochroną środowiska w swoich planach strategicznych – zarówno tych krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Pomocny w tym okazać się może system zarządzania środowiskowego. W poniższym tekście wyjaśniamy, czego dotyczy, jak go skonstruować i jakie korzyści jest w stanie zapewnić Twojej firmie.
Na czym polega system zarządzania środowiskowego?
Environmental Management System (EMS), czyli system zarządzania środowiskowego to sposób definiowania, planowania i wdrażania polityki środowiskowej w firmie. Co ważne, obejmuje ona wiele procesów – zarówno tych mniejszych, jak i większych, związanych chociażby z odpowiedzialnością organizacji.
W ramach systemu przedsiębiorstwo może zarządzać między innymi utylizacją odpadów, zamawianymi materiałami, szkoleniami pracowników, czy też realizowanymi procedurami. Wszystko to ma na celu poprawę funkcjonowania podmiotu w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
Przykłady systemów zarządzania środowiskowego
Dynamiczne zmiany klimatyczne wymusiły na rządach państw i organizacjach międzynarodowych opracowanie działań w ramach zrównoważonego rozwoju, które mają na celu ograniczenie emisyjności spalin oraz innych zanieczyszczeń. Efektem tych starań jest norma ISO 14001, czyli system zarządzania środowiskowego, który obowiązuje na całym świecie.
Została opublikowana w 1996 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. ISO 14001 to norma kompleksowa, pozwalająca na zarządzanie wszystkimi obszarami przedsiębiorstwa w taki sposób, aby możliwe stało zmniejszenie wpływu prowadzonej działalności na przyrodę. Realizowane jest to poprzez:
- wprowadzanie narzędzi zarządzania pomagających ograniczyć zanieczyszczenie gleby, wody lub powietrza,
- wykrywanie zagrożeń i błędów popełnianych w przedsiębiorstwie,
- redukcję ryzyka środowiskowego,
- spełnianie wymagań związanych z przepisami lokalnymi, państwowymi i międzynarodowymi.
Wyróżnić możemy jeszcze system EMAS (Eco-Management and Audit Scheme), który został wdrożony przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2009 roku. Dotyczy audytu i ekozarządzania – udział w nim mogą dobrowolnie brać organizacje, przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje publiczne.
Z racji tego, że treść normy ISO 14001 w dużej mierze pokrywa się z założeniami systemu EMAS, w 2001 roku została ona włączona do rozporządzenia. Wszystko to pozwala firmom kompleksowo podchodzić do wymagań związanych chociażby ze zmniejszaniem emisyjności.
Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania środowiskowego?
Choć może się wydawać, że założenia omawianych systemów są mocno skomplikowane, przez co ich realizacja wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Co więcej, dobry system zarządzania środowiskowego okazać się może niezwykle opłacalny. Dlaczego?
- Wprowadzenie odpowiednich zmian w działalności przedsiębiorstwa pozwala uzyskać poważne oszczędności, a także zminimalizować ryzyko potencjalnych strat.
- Systemy EMS mają wpływ na postrzeganie firm na rynku – dzięki nim zbudujesz wizerunek świadomego, nowoczesnego podmiotu.
- W ten sposób możesz również poprawić wiarygodność w oczach klientów, kontrahentów i inwestorów, co oczywiście może zagwarantować większe zyski.
- Wprowadzenie systemów zarządzania środowiskowego obecnie (gdy są jeszcze dobrowolne) sprawi, że Twoja firma lepiej przygotuje się na przyszłe wyzwania w tym zakresie.
Wdrażanie zmian w omawianym obszarze jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, których działalność ma realny wpływ na środowisko naturalne. Od pewnego czasu wiele mówi się o konieczności dostosowania polityki takich firm do zagrożeń, jakie wynikać mogą z obecnym i przyszłym stanem przyrody. Systemy zarządzania środowiskowego stanowią pod tym względem nieocenioną pomoc, dlatego już teraz warto pomyśleć o ich realizacji. Zwłaszcza że wesprzeć Cię w tym mogą wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne, które zatrudniają doświadczonych doradców.