Remont łazienki w mieszkaniu lub domu generuje ilość opadów, których nie da się wyrzucić w ramach standardowych umów na wywóz odpadów. Jak zorganizować gromadzenie i wywóz odpadów budowlanych, w tym gruzu?
Podczas remontu łazienki powstaje wiele odpadów, takich jak gruz, stare kafelki, urządzenia sanitarne, elementy instalacji czy opakowania po materiałach budowlanych. To powoduje, że konieczne jest odpowiednie zarządzanie tymi odpadami, zarówno z punktu widzenia przepisów prawa, jak i ochrony środowiska. Tu kluczowa jest zarówno właściwa segregacja odpadów, jak i zastosowanie specjalnych kontenerów na odpady budowlane czy wywóz śmieci na legalne wysypiska śmieci.
Segregacja odpadów budowlanych
Jak już pisaliśmy, podczas remontu łazienki powstaje wiele różnorodnych odpadów. Są to przede wszystkim gruz, odpady wielkogabarytowe, odpady niebezpieczne oraz inne odpady. W ramach gruzu budowlanego zalicza się nie tylko cegły, elementy betonowe, tynki, ale również fragmenty ceramiki (kafelki czy terakota). Innym rodzajem odpadów powstających podczas remontu łazienki są odpady wielkogabarytowe. Należą do nich elementy wyposażenia łazienki, w tym urządzenia sanitarne, takie jak umywalki, toalety, wanny, które mogą wymagać specjalnego transportu. Podczas remontu łazienki mogą również powstawać odpady niebezpieczne. Może się zdarzyć, że w trakcie prac będziesz eliminować elementy zawierające substancje niebezpieczne (np. chemikalia, azbest), które należy odpowiednio zabezpieczyć i zutylizować zgodnie z przepisami. Poza gruzem, odpadami wielkogabarytowymi i odpadami niebezpiecznymi z pewnością powstaną także inne śmieci, w tym opakowania, folie, kartony, które mogą być poddane recyklingowi.
Kontenery na odpady budowlane
Na rynku znajdziesz szeroki wybór różnorodnych kontenerów na odpady budowlane. Jeśli wykonujesz mały remont w łazience lub pomieszczenie jest niewielkie prawdopodobnie wystarczy Ci skorzystanie z tak zwanych bib bagów. Są to duże worki, które mogą pomieścić do 1 m3 odpadów ważących ok. 1 tony. Worki wykonane są z nylonowych włókien odpornych na uszkodzenia mechaniczne. To sprawia, że big bagi są w stanie utrzymać ciężar nawet 1 tony odpadów.
Do większych remontów potrzebne będą stalowe kontenery. W ofercie rynkowej znajdziesz kontenery stalowe o pojemności 3, 4, 7, 17 i 36 m3. To sprawia, że z łatwością dobierzesz kontener, w którym pomieścisz wszystkie odpady budowlane. Podpowiadamy, że w przypadku remontu łazienki do gromadzenia powstałych w trakcie robót śmieci prawdopodobnie wystarczy kontener o pojemności 3 lub 4 m3. W przypadku większych remontów, w ramach których planujesz na przykład usuwać ściany, konieczne może być skorzystanie z kontenera o pojemności 7 m3.
Warto wiedzieć, że przed sprowadzeniem kontenera warto przygotować miejsce na jego posadowienie. Big bagi nie wymagają dużej ilości miejsca. Wystarczy, że zarezerwujesz powierzchnię ok. 1 m2, aby postawić tam worek. W przypadku kontenerów stalowych trzeba zarezerwować odpowiednio więcej miejsca. Co więcej, teren pod taki kontener musi być utwardzony, aby utrzymać ciężar kilku ton śmieci.
Skąd wziąć kontener na odpady?
Warto podkreślić, że do gromadzenia odpadów budowlanych powstających podczas remontu łazienki możesz skorzystać z usługi wynajmu kontenerów. Ta opcja jest nie tylko wygodna, ale także ekonomiczna. Wynajmujesz taki kontener, jaki potrzebujesz. W dodatku możesz to zrobić na określony czas. Firmy wynajmujące kontenery zapewniają także nie tylko dostawę wybranego kontenera na odpady budowlane, ale również odbierają wypełniony zasobnik i przekazują go na legalnie działające wysypisko odpadów. Wszystkie te elementy usługi masz w cenie wynajmu kontenera. W firmie specjalizującej się w wynajmie kontenerów ustalisz także rodzaj kontenera i rodzaj gromadzonych w nim odpadów. To ważne, ponieważ cena za składowanie odpadów na wysypisku śmieci uzależniona jest od rodzaju odpadów.
źródło: AVIO-STAR wyburzanie budynków