Pachołki drogowe to wygodne i praktyczne akcesoria drogowe. Spotykamy je na co dzień na polskich drogach niezależnie od natężenia ruchu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak szeroka gama pachołków drogowych jest oferowana przez producentów. Przedstawiamy możliwości wyboru i dostępne rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie.
Czym są pachołki drogowe?
Użycie pachołków drogowych to sposób na zabezpieczenie określonego obszaru, zwrócenie uwagi na niebezpieczny element lub wydzielenie fragmentu jezdni czy pobocza. To produkty mobilne, niewymagające specjalistycznego montażu. Łatwo zmienić ich lokalizację.
Polscy producenci pachołków drogowych wytwarzają je najczęściej z takich tworzyw sztucznych, jak polietylen (PE) lub polichlorek winylu (PCV/PVC). Zapewnia to lekkość, trwałość i odporność produktów na uszkodzenia. Jednocześnie nie powoduje uszkodzeń pojazdów, które uderzą w pachołek drogowy.
Najczęściej stosowane są w celu wyznaczania toru jazdy pojazdów, stopniowego zwężania jezdni, oznaczania robót krótkotrwałych i szybko postępujących, a także miejsc niebezpiecznych. Ponadto stożki drogowe wykorzystuje się do odgradzania wzdłuż jezdni powierzchni wyłączonych z ruchu, wskazania progu przy wykonywaniu nakładek bitumicznych, zabezpieczania świeżo malowanego oznakowania poziomego, linii na jezdni oraz zabezpieczenia przeprowadzanych remontów jej nawierzchni. We wszystkich tych sytuacjach pachołki drogowe osiągają pełną funkcjonalność i skuteczność.
Oprócz tego lekkie pachołki ostrzegawcze o wysokości 30 cm często są używane do oznaczania stref zagrożenia w halach magazynowych oraz do zarządzania ruchem pieszym, zarówno w zakładach pracy, jak i w ruchu drogowym w trakcie przeprowadzania różnego rodzaju remontów czy robót ziemnych.
Szerokie możliwości wyboru pachołków drogowych
Pachołki drogowe są dostępne są w różnych opcjach wysokości oraz wagi. Wybór konkretnego rodzaju stożka drogowego powinien być podyktowany miejscem i warunkami, w jakich będzie użytkowany.
Pachołki drogowe mogą mieć wysokość od 30 cm do 100 cm. Ponadto producenci oferują sprzęt o wadze od 0,65 kg, przez 2,5 kg i 5,5 kg, a na 7 kg kończąc. Oprócz możliwości wyboru różnych parametrów technicznych, pachołki drogowe mogą być również formą reklamy. Niektórzy producenci proponują wykonanie na ich powierzchni nadruku z nazwą lub logo firmy. Sprawia to, że pachołki drogowe są personalizowane dla konkretnego użytkownika.
Producenci z Polski wykonują jedne z najlepszych drogowych pachołków dostępnych na europejskim rynku. Pachołki drogowe są trwałe i spełniają wszystkie wymagania polskich oraz unijnych norm. Zdecydowana większość firm posiada w sprzedaży również pachołki odblaskowe, wyposażone w folię zwiększającą widoczność produktów w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych.
Źródło: Drogowe sp. z o. o.