Przewrotność losu może zaskoczyć każdego. Nieoczekiwana i nagła niedyspozycja osoby zarządzającej, a także katastrofy naturalne – powodzie, pożary a nawet trzęsienia ziemi to wydarzenia, które mogą dotyczyć także Twojej firmy. Każdy podmiot powinien posiadać plan działania obejmujący wszelkie sytuacje kryzysowe skutkujące możliwością paraliżu firmy. Dlatego warto wdrożyć Plan Ciągłości Działania, aby, pomimo krytycznych okoliczności, przedsiębiorstwo mogło dalej sprawnie funkcjonować.
Plan Ciągłości Działania – co to jest i dlaczego jest istotny dla firmy
Plan Ciągłości Działania to system procedur i analiz, który pomaga w ocenie ryzyka wystąpienia zdarzeń o katastrofalnych dla firmy skutkach oraz wskazuje osoby i działania, jakie należy wykonać w przypadku wystąpienia zagrożenia. Jest to swego rodzaju „instrukcja awaryjna” przydatna w sytuacji wystąpienia zdarzenia nawet o małym prawdopodobieństwie, ale krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Do momentów zagrażających ciągłości działania firmy możemy zaliczyć na przykład katastrofę budowlaną, powódź lub pożar. Kluczowa może być także nagła niedyspozycja (związana ze zdrowiem lub życiem) osób zarządzających oraz każde niedopatrzenie w obszarze zabezpieczeń – zarówno „fizycznych” – antywłamaniowych i antykradzieżowych, jak i cyfrowych.
Odpowiedzialne zarządzanie kryzysem
Oczywiście, by móc nazwać sytuację kryzysową dla sprawnego działania firmy, nie potrzeba katastrofy naturalnej albo szkody dla czyjegoś zdrowia lub życia. Wystarczy niedopracowana procedura teleinformatyczna, która stworzy niepożądanym podmiotom możliwość wyrządzenia szkód firmie, jej pracownikom i klientom. Kluczową kwestią jest nie tylko plan stworzony „na papierze” czy świadomość pracowników w zakresie działania w obliczu kryzysu, ale przede wszystkim – zapobieganie sytuacjom awaryjnym tam, gdzie to tylko możliwe.
Plan Ciągłości Działania powinien obejmować zarówno szereg procedur i ich wdrożenie zgodnie z normą ISO 22301:2021 lub na wzór zasad wynikających z tej normy (jeżeli firma formalnie nie posiada certyfikatu ISO), jak również system szkoleń dla pracowników oraz testów i ćwiczeń, które pozwalają zbadać reakcje związane z wystąpieniem konkretnej sytuacji kryzysowej. Wdrożenie dokumentu umożliwia wskazanie konkretnych osób, które będą wykonywać określone działania według opracowanego wcześniej schematu. Wszystkie te czynności mają na celu utrzymać efektywną pracę firmy i zapobiec niepożądanym skutkom, które mogłyby wyniknąć z nieumiejętnego zarządzania sytuacją kryzysową.
Powierz stworzenie Planu Ciągłości Działania specjalistom
Szereg uwarunkowań, jakie należy wziąć pod uwagę tworząc Plan Ciągłości Działania oraz stopień ich skomplikowania powoduje, że warto skorzystać z pomocy osób doświadczonych i biegłych w znajomości tematu. Warto jest zaufać specjalistom, którzy od lat chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w kontekście zapobiegania oraz reagowania na sytuacje awaryjne i kryzysowe.
Korzystając z usług firm specjalizujących się w tworzeniu Planów Ciągłości Działania oraz wdrażania Systemów Zarządzania Ciągłością Działania masz gwarancję, że uzyskasz usługę obejmującą kompleksowe czynności, które zabezpieczą Twoją firmę w sytuacjach kryzysowych. W ramach działań wykonają one zarówno plan zarządzania kryzysowego, ale również wdrożą Plan Ciągłości Działania i Programy Zarządzania Ciągłością Działania oraz przeprowadzą testy i ćwiczenia z zapisów Systemów Zarządzania Ciągłością działania. Co więcej, specjaliści przeprowadzą szkolenia dla pracowników, w ramach których uzyskają oni wiedzę i umiejętności w zakresie opracowywania Planów Ciągłości Działania.
Tworzenie nowych procedur oraz wdrażanie ich w życie może komplikować codziennie działanie firmy. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wszystkie prace będą wykonywać w porozumieniu z klientem w sposób, który nie będzie obciążający dla pracowników.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak niewiele potrzeba, by wprowadzić chaos w działanie firmy – dobrze jest jednak wiedzieć, że można ograniczyć szkody za pomocą umiejętnej i odpowiedzialnej profilaktyki.