Atrakcyjność fotowoltaiki dla firm podnoszą nie tylko realne uzyski energetyczne i niższe rachunki za prąd, ale i korzystne dotacje do paneli PV. Dopłaty do fotowoltaiki dla firm rozwijają sektor biznesowy pod względem inwestycji w OZE i sprzyjają pojawianiu się nowych farm fotowoltaicznych. Z jakiego dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej mogą korzystać firmy w 2021 roku?
Fotowoltaika. Dofinansowanie dla firm w 2021 roku
Rok 2020 był bardzo korzystny pod względem zwiększenia liczby farm fotowoltaicznych w Polsce, i to inwestycji prywatnych, i branżowych. Inwestorzy dostrzegli możliwości, jakie daje energia pochodząca ze słońca i zauważyli, że inwestycja w OZE znacząco podnosi rentowność firmy i jej realną wartość na rynku. Dla firm, które w ubiegłym roku zdecydowały się na zakup i montaż fotowoltaiki, czynnikiem sprzyjającym było bardzo opłacalne dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm. W tym roku dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, szczególnie ze środków unijnych, również ma objąć inwestorów z sektora biznesowego. Jest to niezwykle istotna obietnica dla tych przedsiębiorców, którzy nadal obawiają się sporych kosztów montażu paneli słonecznych.
Dotacje do fotowoltaiki dla firm. Na co można liczyć w 2021 roku
Na początku 2021 roku pojawiła się obietnica, że większość dotacji do fotowoltaiki dla firm zostanie utrzymana. Oznacza to, że inwestorzy biznesowi decydujący się na montaż paneli PV będą mogli skorzystać zarówno z dotacji państwowych, jak i tych pochodzących z projektów unijnych. I chociaż na pełną listę subwencji trzeba jeszcze poczekać, to pojawiły się już projekty, do udziału w których inwestorzy mogą składać wnioski.
Program Energia Plus dla fotowoltaiki dla firm – to program dotacyjny ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2021 roku rusza II edycja programu. Subwencja z programu Energia Plus – fotowoltaika dla firm ma wspomóc te projekty, których założeniem jest poprawa jakości powietrza przez zmniejszenie oddziaływania firmy na środowisko naturalne. Chodzi tutaj przede wszystkim o inwestycje firm w farmy fotowoltaiczne.
Z programu Energia Plus dla fotowoltaiki dla firm mogą skorzystać inwestorzy, którzy w rozumieniu prawnym prowadzą działalność gospodarczą. Subwencja może występować w dwóch formach:
- dotacji pokrywającej do 50% kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa na panele PV – pula środków na bezzwrotną dotację to prawie 50 mln zł
- pożyczki pokrywającej do 85% kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa na fotowoltaikę – pula środków na udzielenie pożyczek to 1 264 286 978,50 zł.
Zapisy do programu ruszyły 1.10.2020 roku i potrwają do 17.12.2021 roku.
Aby otrzymać bezzwrotną dotację, która pokrywa 50% kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa, inwestor musi mieć wkład własny w wysokości przynajmniej 15% kosztów kwalifikowanych poniesionych na zakup i montaż fotowoltaiki. Aby otrzymać pożyczkę, inwestor może starać się o kredyt, który jest udzielany na najwyżej 15 lat. Pożyczka na fotowoltaikę udzielana jest na warunkach rynkowych albo z oprocentowaniem preferencyjnym.
Program gwarancyjny Biznesmax – to kolejna forma dotacji dla firm inwestujących w fotowoltaikę. Program Biznesmax jest gwarancją dla pożyczek udzielanych na fotowoltaikę i zakłada spłatę kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Promesa obejmuje krajowe inwestycje proekologiczne, a więc przede wszystkim zakup fotowoltaiki. Udział w projekcie mogą wziąć małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna kwota wsparcia dla fotowoltaiki dla firm to 2,5 mln euro. Gwarancji spłaty kredytu udziela się do 20 lat.
Gwarancja Biznesmax dla fotowoltaiki oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego to zabezpieczenie spłaty kredytu firmowego na zakup instalacji fotowoltaicznej wtedy, kiedy przedsiębiorca ma problem z samodzielną spłatą pożyczki. Zobowiązanie jest regulowane przez BGK, a przedsiębiorca musi je później uregulować razem z odsetkami.
Wnioski do programu są przyjmowane przez cały rok w bankach współpracujących z BGK.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika